петък, 22 август 2014 г.

Японците се радват на Сакура, ние – когато сливите родят много плод


Така е, ще се съгласите с мен. Даже умните троянчани са направили празник на сливата, сливата от всякакъв вид, обаче най-вече на сливовата троянска ракия. Която – няма да преувелича ако кажа – е като Троянския кон, способен да превземе и най-здравата крепост. Това с варенето на ракия в този край си е цял църковен ритуал – обичаи, правила, тайнства... В които разбира се, са намесени и монасите от Троянския манастир, които под предлог че произвеждат нещо полезно, вадят страхотна ракия с билки. Тази манастирска сливовица може съвсем успешно да съперничи на онзи дестилат, с който монасите – бенедиктинци събират световна слава. Да не забравяме обаче, че плахите бенедиктинци правят ликьор, което си е слаба ракия, пък нашите – елексир и истинска о дьо ви /жива вода, както е на френски ракия/.
Няма да ви напомням колко добре действа разтриването с ракия при настинка, това го знаете. ще ви напомня факта, че в Троянския край има много столетници. Тайната е проста – там кафе не пият, а сутрин – греяна ракия, както ми сподели едно симпатично дядо преди няколко години. Чувам, че бил още жив и здрав – да си жив и здрав и все така румен, бай Кольо!
Тъй че ако и да не се съпротивляваме на Европата за европейските пари, разните им критерии
и изисквания, в името на дълголетието на българина трябва да вдигнем гребен и знаме и да запазим родния ритуал по варенето на домашни елексири.
И не само в Троянско и Тетевенско, където освен сини сливи друго не признават. В други краища на България джанката – бедната посестрима на синята слива дава не по-лоши резултати. Особено ако я оставим да узрее като хората. Защото неприятностите с иначе пребогатата на плод джанка са от това, че плодовете й не зреят едновременно. Затова на нашенци се налага да слагат материал за ракия по няколко пъти, което разбира се не ги притеснява въобще – така пък има джанкова отлежала. Никак не е лоша.
Иначе сливите са отлична храна, както в прясно състояние, така и сушени, печени или пък преработени във вид на нектари, сладка, конфитюри, мармалади и пестили. Сливите са чудесни когато ги ядем пресни, полезни са и когато ги ядем сушени. Не забравяйте как добре действат при запек – просто не давайте грешни пари за скъпи кисели млека с прехвален ефект – яжте вечер по няколко сливи и сте ОК. Нищо че за тях няма реклама – това е защото и баба знае този ефект.
Като ги избирате, не забравяйте, че узрелите сливи са леко меки в горната си част и поддават на лек натиск с ръка, както и че са ароматни.
Съхранявайте ги в хладилник, без да са измити, в найлонов или хартиен плик, до 3 дни.
Твърдите сливи ще узреят, ако ги оставите на стайна температура. За да ускорите узряването, ги поставете в хлабаво завързана хартиена кесия.
А сега няколко рецепти със сливи, традиционни за българина.
Войнишки сладкиш
Продукти:
4 ч. ч. брашно
400 г мармалад или сладко от сини сливи
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
100-150 г едро начупени орехови ядки
2 ч. л. сода бикарбонат
1 ч. л. канела
и 2 – 3 гвоздейчета смлян карамфил
Приготвяне:
Сладкото от сливи се разбърква със содата и се оставя да престои 20 минути, да се угаси содата. Прибавят се брашното и олиото и се разбърква, докато брашното поеме олиото. Добавят се останалите продукти и 400 мл хладка вода и се разбърква, докато се получи еднородна смес. Изсипва се в намазана тава. Сладкишът се пече 40 минути при температура 180 градуса, изважда се от фурната и се изчаква да се охлади. Нарязва се на ромбове.
Наричат го войнишки, понеже трае дълго. Макар че виждали ли сте храна пред войник да се задържи?
Сливова яхния

Много вкусна е, ако се изпече в голяма, хубава, родна тиква.
Продукти:
500 г лук
200 г сухи сини сливи
500 г свинско
1 с.л. олио
1 ч.л. червен пипер
черен пипер и сол на вкус
щипка риган
1 с.л. магданоз

Приготвяне:
Сливите се заливат с топла вода и престояват в нея, докато набъбнат. Лукът се нарязва на колелца и се запържва за няколко минути в олиото и малко вода. Поръсва се с червен пипер и се залива с 1 ч. ч. от водата, в която са киснали сливите. В тенджерата се поставят сливите и нарязаните на парченца свинско месо, посолява се и се налива топла вода до нивото на продуктите. Гозбата се вари около 1 час на тих огън под капак, като от време на време внимателно се разбърква.
Може да се приготви и във фурната.
Любимата ми манджа, която знам от покойната ми баба:
Телешко със сини сливи
Продукти:

500 г телешко или говеждо месо
250 г сушени сини сливи
1 с.л. олио
1 глава кромид лук
1 ч.л. червен пипер
1 с.л. доматено пюре
1 с.л. брашно

Приготвяне:
Нарежете месото на парчета и го задушете в мазнината и малко вода, заедно със ситно нарязания лук. След това към него прибавете червения пипер, доматеното пюре. Залейте месото с 1 чаена чаша топла вода и го оставете да ври на слаб огън. Накиснете предварително във вода сушените сливи и ги прибавете към месото. За да приготвите успешно това ястие, не трябва да го разбърквате, а да го разклащате от време на време. Когато месото омекне, прибавете смесеното с малко вода брашно за сгъстяване и оставете да къкри. Десетина минути по-късно подправете ястието с карамелизирана захар от 1 пакетче и го свалете от котлона. Сервирайте горещо.
Владишки хляб


Продукти:
захар 300 г (1 и половина чаени чаши)
едро нарязани орехови ядки 400 г (2 чаени чаши)
канела 5 г (1 чаена лъжичка)
брашно 400 г (2 чаени чаши)
яйца 5 бр.
сушени сливи 200 г, нарязани на кубчета (или стафиди 1 чаена чаша)
сол на върха на ножа.
Приготвяне:
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване. Прибавят се брашното, ореховите ядки, канелата и солта. Сместа се разбърква леко и се изсипва на 3 пласта в намазана с масло тава, като между пластовете се разпределят сушените сливи, оваляни в брашното. Сладкишът се пече в умерена фурна около 45 минути.
Пай със сливи

Продукти:
1 чаша кисело мляко
половин чаша захар /може и повече, ако обичате по-сладичко/
1 и половина чаша брашно
половин чаша олио
1 ч.л. сода бикарбонат
настъргана лимонова кора и джинджифил на прах
1 ванилия
400 г пресни непрезрели сливи /най-добре сини или джанки, ренклода – да се дели костилката/, които са срязани на 2 чашки и са обезкостилчени
1 пакетче канела
кафява захар

Приготвяне:
В купа сложете киселото мляко, захарта и содата и разбъркайте с лъжица. Оставете сместа така 10 минути, за да се угаси содата и да се разтопи захарта. Налейте олиото и разбъркайте отново. Пресейте брашното и започнете постепенно да го прибавяте в съда като разбърквате постоянно. Накрая ароматизирайте с ванилията, джинджифила и лимона. Тестото трябва да е като за кекс – не много гъсто.
В намазана с мазнина тава или кръгла форма изсипете тестото. Отгоре наредете като чашки изчистените сливи и с помощта на малка кафена лъжичка сипете във всяка по малко канела и захар. Изпечете сладкиша в предварително загрята фурна на 180 градуса – около 40 минути. Може да проверите дали е готово като го прободете с клечка – ако е суха, а и отстрани се е отделило от тавата, вадете блата от фурната. Става да се опече и в електрическа тенджера.
Надя Петрова

Няма коментари:

Публикуване на коментар