петък, 3 юни 2016 г.

Виж Неапол и ... хапни

Разположена по глезена на Ботуша, Кампания е прочута по цял свят с Неапол, Везувий и простичката си, но също толкова гениална кухня. Спагети с доматен сос и босилек, спагети Вонголе, пица с моцарела, пълнени домати и сирена с най-разнообразни наименования и вкус, гранита и не на последно място сладкото островно лимончело -  задължителният армаган за един турист на остров Капри... можем да изброяваме до безкрай достойнствата на местната кулинария и пак да пропуснем нещо. Където и да се озовеш в района, неизменно присъства Везувий като драматичен фон на плодовитата околност. Именно благодарение на вулканичната си почва Кампания е известна с най-добрите плодове и зеленчуци в цяла Италия, а и вината не са за изпускане. Затова и повечето ястия са вегетариански като например примамливите San Marzano sweet plum tomatoes. Областта е ценена още заради сирената си - трудно е да се определи кое сред тях е върхът - моцарела, scamorza, provolone, caciocavallo или pecorino, може би е най-добре да се опитат всички заедно, както в прочутите рецепти за паста Quattro formaggi. Без съмнение другата локална гордост – пицата - е запазената им марка, най-обичаната в цял свят кулинарна приумица. 
Столицата Неапол, възпята от Вергилий, е един от най-старите градове в Италия, основан още
от древните гърци като колония на Куме - друг град, който на свой ред бил колония на Евбея. С богатата си история това място носи една особена романтична атмосфера, въплътена в душевността на наполетанците /нека ги наричаме така поне заради Хубавата Джиджи на Далида/- хора, за които музиката, вкусната храна и радостите на живота са всекидневие напук на тежката действителност. Днес градът страда от множество демографски и етнически проблеми и според някои данни населението наброява 3,8 милиона. Мръсотията и хаосът бият на очи още при влизането в града, трафикът и нервното напрежение са сравними с тези по нашите родни Балкани.
Почти всяка кола е огъната и носи някакъв белег за произшествие, за което причина съвсем не е лошото шофиране. Според мълвата когато си купят нова, хубава кола, собствениците й сами я удрят, за да придобие по-окаян и адекватен вид. И това ако не е трагикомедия! Постепенно обаче с навлизането в града се открива гледка към морето и към най-красивия залив на света, както гласят местните клишета, Неаполетанския. Централната част  е един малък свят, където времето  за щастие е спряло, но не трябва да се забравят хилядите опасности, които дебнат отвсякъде и да се пренебрегват множеството сръчни ръце. Неаполетанците са винаги добронамерени и готови да се впуснат в разговор с всеки, обожават да общуват почти толкова, колкото да се хранят навън. Прекомерната емоция в жестовете им не изненадва никой, но езикът на тялото е съвършено различен -  кимването може да значи не, а клатенето на главата - да.
Освен прекрасните, сочни плодове останалите десерти се приготвят при по-специални случаи.
Обикновено са силно сладки и богати и се правят от сметана, рикота и сушени плодове. Вино  произвеждат от далечния XIII век, но повечето продукция е за износ в чужбина.
Да започнем с антипасти, сиреч предястие
Pomodori ripieni или Пълнени домати
Това ястие се сервира и топло, и студено като антипаста или заедно със вегетарианските блюда.
Продукти:
8 големи домата, половин чаша ориз, 1 скилидка чесън, 4 супени лъжици зехтин, 2 супени лъжици прясно настърган пармезан, сол и пипер на вкус, половин чаша сухо бяло вино, пресен босилек
Приготвяне:
Измийте и подсушете доматите, след което отрежете горната част като капаче и издълбайте вътрешността внимателно без да пробиете домата. Издълбавайте домата над съд, за да изтече там  сока от него и когато свършите, объркайте сока и издълбаната доматена вътрешност. После прибавете към това своеобразно пюре останалите съставки без виното. Нагласете фурната се на 350 гр.
Напълнете доматите с плънката без да тъпчете прекалено, поставете капачетата и ги сложете в тавичка, намазана с малко олио. Излейте виното в съда и печете доматите, докато са готови - около 45 мин.Сервирайте ястието студено или топло.
Следва класическа наполетанска паста
Спагети с домати и босилек
Необходими продукти за шестима:
750гр спагетини (тънки спагети), 2 консерви домати в собствен сос или 1 кг зрели обелени
домати, 3 с.л. зехтин екстра върджин, 2  скилидки чесън, ситно нарязяна  глава лук, няколко листа пресен босилек, сол и прясно смлян пипер, пармезан
Приготвяне:
Нагорещете зехтина и прибавете лука и чесъна. Добавете доматеното пюре или нарязаните обелени домати и изчистете листата на босилека от дръжките, добавете ги към соса, разбърквайки добре. Прибавете сол и пипер. Сгответе паста в кипнала вода, докато стане ал денте, т.е. полусурова, така че да залепва леко по зъбите. Прецедете пастата добре и я поставете в съд за сервиране. Сипете половината от доматения сос в пастата и объркайте. Сервирайте веднага с прясно настъргания пармезан и останалия сос.
Ето и нещо с морски привкус
Спагети с бял миден сос
Продукти за 4-8 човека:
половин чаша зехтин, 2 скилидки  смачкан чесън, 2 с.л. масло, 1 с.л. сух магданоз, половин с.л. чесън на прах, четвърт с.л. сушен риган, четвърт с.л. сушен босилек, четвърт с.л. смлян чер пипер, 2 буркана / консерви миди в собствен сос, пакет спагети, 2 с.л. настъргано Romano cheese или пармиджано
Приготвяне:
Сгответе пастата. Междувременно в малка тенджера запържете чесъна в зехтин на умерен огън. Объркайте в масло или маргарин и подправките, докато не се разтопи маслото. Добавете мидите заедно със соса им върху огъня. Прецедете пастата, сипете върху спагетите мидения сос и гарнирайте с Romano cheese.
Любимият десерт -
Zeppole – Дзеполе,
което, да прощават американците, си е майката на Дънкин донатс. Продават се навсякъде и по всяко време.
Продукти:
полупълна чаша бяло вино, 2 чаши вода, щипка сол, 2 чаши пресято брашно, зехтин, 2 ч.л. канела на прах, смесена с 1 чаша пудра захар
Приготвяне:

Изсипете виното и водата в съд и ги оставете почти да заврат. Добавете наведнъж цялото брашно и постоянно разбърквайте с дървена лъжица. Когато тестото стане цяло, го махнете от котлона. Сложете го на плота и започнете да месите, разстилайки го после с точилка и ако трябва, набрашнявайте да не лепне. Правете това около 10 мин, доката тестото стане хомогенно и гладко. Нарежете го на лентички, дебели колкото пръста ви. Разтеглете малки парчета тесто, стрийте ги между ръцете си и свържете краищата им, като образувате малки кръгчета. Сгорещете олиото и изпържете zeppole по малко наведнъж. Бодете ги с шиш, доката се пържат, за да шупне тестото и да станат по-хрупкави и златисти. Прецедете ги от мазнината върху хартия. Поръсете ги със сместа от канела и захар.Сервирайте ги студени или топли.

Надя Петрова

Няма коментари:

Публикуване на коментар