петък, 21 октомври 2016 г.

Патладжани пармиджана – Melanzane Parmigiana



Една от онези италиански рецепти, при това с произход от Сицилия, които показват силата на семейната традиция и колко важна е Мамма. С леки варианти, но все пак строго спазване на основните четири продукта – патладжани, моцарела, пармезан и домати.
За тази италианска класика отделете около 1.5 – 2 часа, като абсолютно съм убедена, че ще останете доволни.
Това е моят вариант, като избягвах пърженето на патладжана – така става по-леко.
Продукти:                               
Зехтин
3-4 пресовани скилидки чесън, може и повече, ако обичате
3 щипки суха мащерка или 3 клонки прясна
8 големи листа салвия, фино нарязани
4 консерви по 400 г нарязани домати с добро качество
3 с.л. винен оцет
3 с.л. захар – по-добре кафява
6 големи патладжана, нарязани по дължина колкото е възможно по-тънко
100 г настърган пармезан – може да се замести с твърд кашкавал
85 г натрошени сухари – в краен случай галета
50 г кедрови ядки – може да се заменят с бадеми
2 топки по 125 г моцарела, нарязана на малки парчета
1 шепа пресен босилек
Приготвяне:

Загрейте 3 с.л. зехтин в голям и дълбок тиган или тенджера, добавете чесъна, мащерката и салвията и с бъркане готвене 4-5 минути на слаб огън. Прибавете доматите, оцета и захарта и оставете 20-25 минути да къкри, докато се сгъсти малко, като разбърквате от време на време.
През това време загрейте фурната и намажете със зехтин патладжана от двете страни. В голяма тава наредете резените патладжан и запечете в средата на фурната около половин час. Може да ги обработите на тиган или грил. Извадете ги.
В голяма тава с високи бордове излейте на дъното малко от доматения сос. Смесете 25 г от пармезана с трохите и натрошените ядки и оставете настрана. Наредете върху соса ред или два патладжан и подправете добре. Полейте отново със сос, пръснете от моцарелата, пармезана и нарязания босилек. Повторете това на следващия ред и завършете с остатъка от доматения сос. Отгоре завършете със сместа от трохи, пармезан и ядки. Може да сложите в хладилника за следващия ден или да изпечете веднага.
Загрейте фурната на 180 градуса. Печете 30-40 минути докато отгоре се образува хрупкава златиста коричка и доматения сос бъде поет изцяло. Оставете да почине 10 минути, поръсете с пресен босилек и сервирайте.
Надя Петрова

четвъртък, 13 октомври 2016 г.

Петковден. Света Петка – българската странстваща светица

Празникът в чест на Света Петка Българска – Петковден се празнува на 14 октомври. Българската светица и отшелница Параскева – Петка е живяла през ХІ век. Родена е в град Епиват, Тракия. След смъртта на родителите си се заселва в Йорданската пустиня. На преклонна възраст се връща в родния си град, където почива. Мощите на светицата са един от трофеите, които цар Иван Асен ІІ донася в Търново след Клокотнишката битка, за което има разказ, датиращ от това време. Сред литературните творби, които са й посветени, особено ценно е “Житие на Св. Петка”, написано от Патриарх Евтимий.
За отношението към нея като закрилница на българския народ и държава особено силно впечатление прави споменаването ѝ дори в държавни и международни актове. В договора с Венеция цар Иван Александър (1347 г.) се заклева и в името на Бога, Св. Богородица, в кръста, “... и в светата Параскева Търновска”. Мощите на закрилницата на столицата Търново са странствали доста през вековете – първо били отнесени от видинския Константин II Асен, син на Иван Срацимир през 1395-та. Във Видин те останали до 1397 г., когато султан Баязид ги подарил на сръбския княз Стефан Лазаревич. Св. Петка останала в Белград до 1521 г., след което мощите се озовали в Цариград. През 1641 г. Цариградската патриаршия изпратила светите мощи по молба на молдовския княз Василий Лупу, родом от с. Арнауткьой (дн. село Пороище, край Разград) в столицата му Яш. Те се пазят и днес в църквата “Три светители” в този румънски град.
Сред миряните има разпространена друга версия за озоване на мощите в Яш. Според нея костите се местят във Видин, за да се бъдат спасени от турското поробване. Когато турците превземат и Видин са дадени на сърбите да ги съхраняват до отблъскване на неприятеля. Сърбите обаче имали голям дълг към власите и решили да го уредят срещу мощите.
По всичко личи, че Света Петка Търновска е най-популярната българска светица не само през XIII-XIV в., но и през следващите векове. Посветени са ѝ десетки храмове и манастири из цялата българска територия, а извън пределите на страната – в Сърбия, Молдова, Влашко и Русия. Името й носи и храмът в Рупите, издигнат от Ванга. Образи и икони на св. Петка Търновска присъстват в българските църкви още от XIII в.
На Петковден се правят курбани и сборове. Овчарите пускат кочове при овцете за оплождане, поради което на жените е забранено да шият, режат и предат. На този ден е обичай да се четат молитви за здраве и се правят освещавания на нов дом.
С празника българите отбелязват началото на зимата. В някои райони от Петковден до Димитровден са “вълчите празници” – за предпазване на овчари и добитък от вълци, поради което е забранено на жените да работят с вълна.
В съботата преди Петковден в някои части на България отбелязват Петковата задушница. Света Петка е покровителка на Троян.
На традиционната за празника обредна трапеза се слагат типични за есента ястия от месо – предимно овнешко, кокошка, яхния с праз, сарми. Предлагаме ви традиционни за различни части на страната рецепти, подходящи и за сезона.

КУРБАН-ЧОРБА ОТ ОВЧЕ МЕСО
Според познавачи истинският курбан е точно такъв – като в тази смолянска рецепта.
Продукти: тлъсто овче месо 0.500 кг, сол на вкус.      
Месото се нарязва на парчета, залива се със 7 чаени чаши вода и се слага на огъня. Посолява се, след като кипне, и се вари на тих огън. Поднася се топла.

ОВНЕШКО ЧЕВЕРМЕ

Тази рецепта е есенен вариант на прочутото родопско чеверме.
Заколва се по-тлъст млад овен, т. нар. брав. Одира се и се почиства от вътрешностите. Измива се и се посолява. Между трупа и краката се правят отвори с нож, в които се посипва сол. Зашива се коремният отвор и овенът се набожда на дървен шиш. Единият заден крак се отрязва до колянната става, а другият се прерязва така, че да се държи на сухожилията. Между костите и сухожилията на коленните стави се пробиват широки отвори. Задните крака се извиват назад успоредно на опашката и се скопчват с шина, като полупрерязаният крак се намушква в направената дупка на другия крак.
Изгарят се дърва, за да се получи много жар. На 30-40 см от жарта се забиват 2 чатала, на които се поставя шишът с овена. Шишът се върти бавно и непрекъснато на 25-30 см над жарта. От време на време овенът се намазва с парче лой, набодено на пръчка, за да не прегори. Печенето продължава от 3 до 5 часа (в зависимост от големината и върастта на животното и от силата на огъня). За да се познае дали чевермето е готово, с върха на ножа се пробожда месото около плешката. Ако излиза бял сок, чевермето и опечено. След изпичането чевермето се свлича от шиша върху букови или елови клонки или над широк съд. Консумира се топло.
от Пиринско
Продукти: агнешко (овнешко, телешко) месо 750 г, мазнина 100 г (1/2 чаена чаша), кромид лук 150 г (2-3 глави), червени домати 0.500 кг (6-7 бр.), гъби 300 г (2 чаени чаши), пиперки 0.500 кг (8-10 бр.), лютиви пиперки 4-5 бр., ориз 100 г (1/2 чаена чаша), чесън 1 глава, чубрица, копър, магданоз и сол на вкус.
Месото се нарязва на дребни парчета и се запържва в сгорещената мазнина заедно със ситно нарязания кромид лук, след което се задушава с част от нарязаните на дребно червени домати, залива се с бульон или топла вода и се вари на умерен огън, докато омекне. Тогава се прибавят нарязаните на ивички гъби и пиперки, целите лютиви пиперки, обелените скилидки на чесъна и сол на вкус. След 15-20 минути се прибавят оризът и останалите домати, нарязани на кръгчета. Ястието се залива с малко вода и се доварява на тих огън. Поръсва се със ситно нарязаните чубрица, копър и магданоз и се поднася.
Надя Петрова