петък, 20 юни 2014 г.

Бриджит Джоунс - колко кофти е, когато вместо готварски бележник си водиш дневник


Ястията стават исторически по различен начин. Някои са сложни като “Война и мир”, други простички като химн. Днес ще ви представим една неудачница не само в живота, но и в кухнята, но странни са обратите на съдбата...
Сещате се вече, че ще става въпрос за "Дневникът на Бриджит Джоунс" – романа и филма за станалата прочута днес повече от създателката си Хелън Филдинг кръшна английска мома. Комедията "Дневникът на Бриджит Джоунс" несъмнено е приятна за гледане. Но големите фенове на филма са сред онези, които не са чели едноименния бестселър на Хелън Филдинг, който просто ври от сентенции като тази:
"Крайно несправедливо е, че Коледа, с нейните неуправляеми и натоварващи както финансите, така и емоциите предизвикателства, първо я натрапват на човек, без да го питат, а след това грубо му я изтръгват от ръцете тъкмо когато понавлизаш в настроението й."
Да, наистина Коледа може да е ужасно депресиращо събитие, но депресийката Бриджит отглежда дори и по време на крехките английски жеги:
"Някъде в дъното на мозъка ми се таи новородената несигурна догадка, че Даниел може и да е прав: това, което трябва да правиш в горещо време, е да легнеш да спиш под някое дърво или да гледаш крикет на спуснати завеси. Но според моя начин на мислене, за да легнеш спокойно да заспиш, трябва да си сигурен, че и утре ще бъде горещо и вдругиден и повдругиден и че в живота ти те чакат достатъчно горещи дни, за да можеш да вършиш всичко, предвидено за жега, по спокоен и премерен начин, без никакво чувство на неотложност." Проблемна мома, обаче съвсем не е лишена от оптимизъм, нали?
Зрителите губят твърде много време да се дивят на дебелата Рене Зелуегър (Бриджит Джоунс)
От екранизацията най-много печели Хю Грант, избран да изиграе лошото момче Даниел Клийвър. Понеже си е звезда по принцип, ролята неусетно е набъбнала до централна. А и Хю явно с удоволствие се отърсва от омразното амплоа на скромния романтичен англичанин ("Нотинг Хил", "Четири сватби и едно погребение") – по-скоро тук виждаме Хю в ролата на разбойника, който замеря папараците с консерва боб – случка, за която си струва да разкажем. В "Дневникът..." ще го видим как изкусно съблазнява, лъже, изоставя и изобщо се държи безобразно с клетата стара (над 30 г.) мома Джоунс. А тя си има и други проблеми - цигарите, килограмите, женените приятели и изкукуригалата майка – като всички други стари моми. Но за разлика от последните тя ще ги реши един по един.
и на постничкия Колин Фърт, който би трябвало да е мъжът на мечтите Марк Дарси. Всъщност последните две имена са различни персонажи в книгата - сливането на образите им е явно от съображения за краткост.
Дали пред нас е пост-феминистки американски филм по бест-селинг английски роман? С Хю Грант и Рене Зелуегър? Авторката на романа Хелън Филдинг не само поръсва ироничния си, сдържано истеричен текст с препратки към Джейн Остин - тя е сравнявана с нея. Когато „Дневникът на Бриджит Джоунс” излиза от печат, самият Салман Рушди се разлива в хвалебствия по нея и вероятно в знак на благодарност е получил малка роля във филма. А щом той я харесва, какъв си ти да ми разправяш,че е женска боза?
Основният проблем на всички фенове на романа беше кастингът на Рене Зелуегър (позната като слабичка, късогледа американска селянка от предни холивудски роли)  - в ролята на Бриджит (пълничка, злобничка, 32-годишна лондончанка). Обаче изненада -  Зелуегър е фантастична. Не само защото личната учителка по английски на Гуинет Полтроу за Влюбеният Шекспир се е погрижила да закръгли гласните й. Тримесечна диета от пици и млечни шейкове е закръглила всичко останало – визията е повече от истинска. Дори в най-безумните сцени, които Филдинг е успяла да сътвори (Бриджит вдига телефона с дрезгавото: "Здравей,аз съм разгонена сексуална богиня с един мнооого лош мъж между бедрата си", за да открие, че разговаря с майка си), Зелуегър нито веднъж не звучи фалшиво. Или когато пред погледите ни лъсват ластичните й момински гащи – пази боже! Ами като слиза по аварийния прът в пожарната? Незабравими сцени от началото до края, скъпи дами... Заредени с оптимизъм, защото въпреки че е английски карък, щастието й се усмихва. Има надежда, както се казва, не се отчайвайте.
Колин Фърт е приятно муден в ролята на Марк Дарси, която все пак твърде му отива, защото
Накратко: английска чувствителност и американска физическа комедия. Евалла.
вече е играл Марк Дарси, при това истинския - в „Гордост и предразсъдъци”, а Хю Грант е зарязал мънкането си и се справя като змей с предизвикателството на Даниъл Клийвър, сексуално разпуснат, ленив курвар със склонност към кратки мръсни и-мейли. Колкото до чисто филмовите решения режисьорката е дебютантка - бивша документалистка - Шарън Магуайър, „Дневникът на Бриджит Джоунс” няма грешка - от незабравимия бой на двамата съперници за сърцето й до пробягващите в телевизионен стил субтитри, които информират зрителя колко цигари е изпушила предния ден и с колко килограма е напълняла. И колко бутилки вино е изпила с приятелки.
Благодарение на дневника на Бриджит ние с изумление следим всичките й опити да вземе под контрол живота си. Освен това със затаен дъх се отправяме след нея в кухнята, където е решила да наготви за рождения си ден, който – както и очаквахме, се превърна в природно бедствие.
Даже сме записали рецептите й, но не се притеснявайте – те са адаптирани и всичко става баш както трябва.
Празената супа на Бриджит
Продукти:
1 и половина кг праз
3 пера от зелен  лук
3 с. л. зехтин
сол и чер пипер
нарязан пресен магданоз
Приготвяне:
За да не стане и вашата супа синя като на Бриджит, не вързвайте праза със син конец. А сега – напред.
Измийте внимателно праза. Нарежете ситно зеления лук. В тенджера загрейте мазнината и запържете на слаб огън за 10 минути, като разбърквате. Добавете праза и 1 л вряла вода. Подправете със сол и пипер и варете около час, за да омекне праза. Оставете го да поизстине и го направете на пюре в кухненския комбайн. Върнете го в бульона и преди да сервирате, подгрейте отново и поднесете супата наръсена с магданоза.

Омлетът на Бриджит и Марк

Продукти:

8 яйца
30 г краве масло
4 с. л. вода
сол и чер пипер
Приготвяне:
Помнете, че яйцата се разбиват в последната минута.
След като ги счупите успешно над дълбока купа и махнете черупките, ги разбийте с вилица, малко вода, сол и пипер. Нагрейте тиган с маслото и като запуши, налейте яйцата. Гответе около 10 минути на слаб котлон. Когато омлетът отгоре е още течен, но добре опечен отдолу, повдигнете едната му страна и го завийте на руло. Преместете го в чиния и сервирайте веднага – любовта оставете за десерт.
Портокалов шербет от Бриджит
Продукти:
сока на 6 големи портокала
сока на 1 лимон
150 г захар
1 пакетче ванилия
2 яйчни белтъка, разбити на твърда пяна
1 с л портокалов ликьор Гран Марние
сушени озахарени портокалови корички
Също и:
2 портокала
50 г захар
100 мл вода
Приготвяне:
Разбийте белтъците на твърда пяна. Смесете всички останали продукти и накрая – белтъчната смес. Сложете всичко в камерата на хладилника за половин час. Ако нямате все пак камера, сложете всичко в кутия за камера и сложете в камерата докато започне да се втвърдява. След това веднага разбийте сместа в блендер. Измийте и махнете кората на портокалите, обаче я отрежете тънко и след това – на тънки лентички.
Сложете кората в тенджерка с вода и варете час, излейте водата. В друга тенджерка направете на бавен огън захарен сироп. Сложете в него портокаловата кора и я варете 10 минути да се озахари. Оставете да изстине и сервирайте с шербета. Но внимавайте с калориите или както ни съветват пак там:
"- Имам нова диета за теб - обяви той.
- Значи наистина ме смяташ за дебела?
- Добре, слушай. Много е проста. От теб се иска само да не ядеш храна, за която трябва да плащаш. Тъй, че в началото на диетата си доста насвинена и никой на те кани на вечеря. После отслабваш, ставаш по-дългокрака и приятнодупеста и мъжете започват да те канят на обяди и вечери. После, когато сложиш няколко килца, поканите секват и ти отново започваш да слабеееш."
Само че това води до черни мисли като следната:
"Бившите никога, ама никога не трябва да се женят за други, те трябва да останат целомъдрени до края на дните си, за да ви осигурят душевно спокойствие."
Така е скъпи, щастието и килцата са взаимозависими.

Надя Петрова

сряда, 11 юни 2014 г.

Шатобриан за двама /наречен така по чисто романтични причини/


За разлика от литературата, където Шатобриан е символ на романтичност, шатобрианът в касапската лексика е средната най-дебела част от говеждото филе – там, където мускулите на горкото животно практически не работят. Въпреки този очевиден недостатък и далеч от любовните очаквания – все пак любов без мускули не се прави - от него се приготвя изисканото парадно ястие, наречено Шатобриан за двама. Много романтично, нали – свещи, пръстен и т.н. Всъщност работата е там, че просто парчето месо, което ни интересува, е най-малко 350-грамово, затова ястието е за двама. Романтичният
ореол се подсилва от факта, че този своеобразен стек е кръстен на прочутия френски писател и дипломат виконт Франсоа Рене дьо Шатобриан, известен още  като разностранна личност с интересна житейска съдба. А също и като ключова фигура на френския романтизъм, при това жив, макар и пасивен свидетел на превземането на Бастилията на 14 юли 1789 г. И той преминава през съдбата на изгнаник в Америка като прочутия френски готвач Саварен, също и на не особено възторжен поддръжник на революционерите, както и на радикален католик едно след друго. Всичко това се стекло и през неуморното му страстно и въздишащо перо върху хартията, а книгите му четяли велики негови следовници – Ламартин, Дьо Мюсе, Жорж Санд и много други по целия тогавашен образован свят. Страстна обаче била и любовта му към мадам Рьокамие, а също и към добрата храна и хубавото вино – доказани извори на романтизма.
Френската история е точна както винаги към бележитите си дати – този шедьовър се родил в кухнята на Франсоа Рене през 1822г. Акуширал /както обикновено това ставало/ не титулярът Шатобриан, а човекът в сянка – Монмирей, готвач на гения. Той прихванал от гениалността на господаря си и станал не по-малко известен на кулинарното поприще, отколкото покровителят му на литературното. За което явно се почувствал благодарен и кръстил кулинарното си постижение с аристократичната фамилия.
Оттук нататък започват големите спорове на готвачите, например за големината на парчето – повечето предпочитат посочения по-горе грамаж. Или за начина на приготвяне – има и версия, че парчето месо се печало между две други парчета месо, които до края на обработката се овъглявали, но спасявали крехкостта на избраника – мръвка от най-високо качество. Също и за най-подходящата порода на пожертваното говедо. Или пък за соса, но това за соса е вечен френски спор.
Пак история – в менюто на парижките ресторанти шатобрианът се появил след 1850 г. Не бил
приет възторжено – кулинарен критик от епохата се произнесъл високомерно, че това не е нищо повече от оправдание да ядеш почти сурово месо. Ето и рецептата на ябълката на раздора.
Шатобриан за двама
Продукти: парче говеждо филе от най-широката част, над 350 г до 400; черен пипер, прясно смлян; 4 с.л. олио; сол
Изсушете месото, като го избършете със салфетка. След това го начукайте до дебелина 4 см, като го удряте не много силно с чукчето за пържоли. Но този път използвайте уреда откъм страничната му част, за да не нараните и разкъсате мускулните влакна на месото. Посолете и смелете пипер, с който натрийте месото. Намажете го с олио добре, сложете го в прозрачно пликче или целофан и – в хладилника за една нощ.
Загрейте силно грила /225 градуса/ и сложете месото близо до огъня. Целта е на повърхността в
резултат на силния огън то да се покрие с коричка, за да не изтича сока отвътре. След 5 минути го обърнете и печете още 3-4 мин. За проверка натиснете с вилицата без да го пробождате – ако излезе светла кръв, то месото още е доста сочно. Ако искате да е средно сочно, го обърнете още веднъж и след 2 минути проверете. Ако го искате умерено запечено, обърнете още веднъж за 2 мин. А когато пуска напълно прозрачен сок при теста с вилицата, то получавате напълно изпечено месо. Това отнема по около 12 мин печене от всяка страна.
Сервира се с картофчета, препечени до златисто и наречени на френски шато и пресни нежни зеленчуци и със
Сос Шатобриан
Продукти: 300 мл светъл месен бульон, 100 мл бяло вино, 1 главичка лук, 2 скилидки чесън, 50 г гъби, пресен естрагон.
Бульонът, виното, лукът и чесънът се варят докато течността остане наполовина. Добавят се нарязаните гъби и накрая – пресният естрагон. Рецептата е за двама.
С този сос се полива месото, нарязано напречно на мускулните влакна на филии с дебелина 2 см. Отстрани се сервира гарнитурата.

Надя Петрова

петък, 6 юни 2014 г.

Зеленият боб като мезе


Прекрасен е – понеже съдържа много белтъчини, е чудесно мезе за твърди питиета, но става за вино и бира. Зеленият боб – независимо дали е зелен или бял – напоследък променя мястото си на трапезата ни и от основно постно ястие се включва все по-смело в далеч по-изобретателната група на предястията и мезетата. Когато го купувате от пазара, гледайте да е по-млад – така ще си спестите сума нерви при почистването на ликата, които за ядене не стават. Ето днешната ни
Салата от зелен боб с естрагон
Продукти:
половин кг зелен боб
1 домат
1 глава лук
2 скилидки чесън
100 г кашкавал
10-тина маслини
2 люти чушлета
естрагон – пресен, може да го замените с друга любима средиземноморска подправка
зехтин
оцет
сол
Приготвяне:
Почистете добре зеления боб и хубаво го измийте със студена вода. Нарежете чушките на 2 – 3 части, но не много ситно. Сварете в тенджера, като внимавате да не преварите боба – нека само омекне. Като е готов, излейте водата и още докато е горещ, сложете нарязания на ситно чесън и лука на шайби. Посолете и овкусете с оцет и зехтин. Оставете го да изстине – още по-добре – в хладилника.
Преди да го сервирате, нарежете в него естрагона, лютите чушки и кашкавала, объркайте и добавете още оцет при нужда. В купата го украсете с маслините и нарязания домат.
Освен по този начин не се притеснявайте да прибавите към него хубава маринована риба /филета/, шунка, бекон, варени яйца, както и различни видове сирена. С последните той много добре си партнира.
И понеже понася сирена, носи и други млечни продукти – много добре става със заливка от кисело мляко и чесън или сметана с хрян. Въобще зеленият боб е поле за импровизация и много полезна храна.
Надя Петрова

събота, 31 май 2014 г.

Корма – вкусно от Индия


Признавам, че няма по-трудно нещо – поне за мен от това да обърна гръб и най-вече нос от изкушенията на екзотичната индийска храна. Още повече, след като наскоро гледах „Кутия за храна” – един филм, който отново напомня, че любовта на мъжа наистина минава през стомаха. Да хвърлим поглед към тенджерите на добрите индийски съпруги, за да видим как приготвят типичното ястие, наречено корма.
Какво представлява КОРМА? Това е ястие със сос, в който има къри и кисело мляко, понякога и ядки. Много индийски ястия се приготвят по тази технология.
Корените на корма са в моголската кухня – тези воинствени
племена, окупирали през 16 век северозападните индийски земи и оставили кулинарен спомен за себе си в индийската кухня. Моголската следа без съмнение са месото и киселото мляко. Индийците обогатили рецептите за корма, като добавили подправки и къри. Това, което прави вкуса на корма уникален, е базирано на съчетаването на ароматни подправки и кисело мляко /понякога плюс сметана/, смесени на много, много слаб огън и при постоянно бъркане, за да се предотврати пресичането на млякото. Понякога се добавят бадеми или кашу, но в малки количества.
Често месото се държи в млечна марината преди обработка – типичен готварски процес за корма.
Важно е също, че месото обикновено се запържва на силен огън от всички страни. После се изважда от мазнината и се охлажда. Едва след това към него се добавя млякото – този етап е винаги готвене на слаб огън.
Ето защо при готвене на корма препоръчваме чугунените съдове или такива с дебело тежко дъно – да могат да поддържат постоянна, ниска температура при готвене.
Чарът на кормата е в това, че дава възможност да се правят неизброими вариации от подправки и да се получат различни по вкус ястия. Вкъщи, без особени усилия. Импровизирайте и вие.
Ето една рецепта за риба с важното участие на киселото мляко, лесна за домашно приготвяне.
Корма с филе от риба в индийски стил
Продукти:
1 кг треска /или друга едра риба с твърдо месо – аз използвах
филе от толстолоб/ без кожата
къри на прах
1 кисело мляко с по-голяма масленост
1 парче пресен джинджифил или на прах
половин ч.л. смлян кориандър
сока и кората от 1 голям лимон
2- 3 глави лук
няколко скилидки чесън
3 – 4 с.л. олио
сол на вкус
Приготвяне:
Рибата почистете добре от кожата и костите, измийте я и я изсушете. Разделете я на по-едри парчета. Направете маринатата, като разбъркате киселото мляко с кориандъра, 1 с.л. къри и джинджифила. Сложете рибата в нея и я оставете час – два в хладилника.
В широк тиган с дебело дъно налейте олиото и сложете лука и нарязания чесън да се запържат за няколко минути – на бавен огън. Когато лукът стане прозрачен, добавете супена лъжица къри /може и повече, ако обичате пикантно/. След минута – две бъркане направете гнезда в тигана и наредете филетата риба внимателно. Залейте с маринатата. След няколко минути с помощта на шпатула ги обърнете и полейте с лимоновия сок, като ги посипете и с настърганата кора от лимон. Общо гответе 10-тина минути, като често поливате рибата с къри – соса.
Сосът трябва да остане на масло, а парчетата риба – цели, така че работете нежно.
Сервирайте кормата топла, може със сварен ориз, който да попие деликатния и ароматен сос.

Надя Петрова